Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXVII Baş Məclisi keçirilib
Əsas səhifə / XƏBƏRLƏR / Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXVII Baş Məclisi keçirilib
The Red Crescent Society of Azerbaijan holds its XXVII General Assembly
2025-ci il martın 12-də  Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXVII Baş Məclisi keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidenti, Milli Məclisin deputatı Novruzəli Aslanov iştirakçıları salamlayıb, təşkilati məsələlər haqqında məruzə edib.
Daha sonra Mandat komissiyasının sədri Niyaz Eyvazov komissiyanın hesabatını təqdim edərək, Baş Məclisin səlahiyyətli olduğunu bildirib. Təsdiq olunmuş hesabatdan sonra Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXVII Baş Məclisi açıq elan olunub və Dövlət Himnimiz səsləndirilib.
Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin İdarəetmə Şurasının 24 fevral 2025-ci il tarixli iclasında qəbul olunmuş XXVII Baş Məclisinin gündəliyinin layihəsi təsdiq edilib.
Eyni zamanda, Baş Məclisdə Cəmiyyətin prezidentinin və vitse-prezidentlərinin seçilməsi prosesi sonda nəticələr üzrə Hesablama komissiyasının sədri İsa Qaraşov komissiyanın hesabatını Baş Məclisə təqdim edib.
Baş Məclis nümayəndələri tərəfindən təsdiq olunmuş həmin hesabatı və  protokola əsasən, Novruzəli Aslanov yenidən 7 il müddətinə Cəmiyyətin prezidenti vəzifəsinə seçilib.
Qafar Əsgərzadə və Rövşən Əliyev isə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin vitse-prezidentləri vəzifəsinə seçiliblər.
Cəmiyyətin prezidenti ona göstərilən etimada görə təşəkkür etdikdən sonra Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin İcraçı katibi Ceyhun Mirzəyev 28 fevral 2018-ci il – 12 mart 2025-ci illər üzrə Cəmiyyətin hesabat məruzəsini təqdim edib.
Maliyyə komissiyasının üzvü Zakay Şayev Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin 28 fevral 2018 – 12 mart 2025-ci ilə qədər olan maliyyə hesabatını təqdim edib.
AzQAC-nin vitse-prezidenti Qafar Əsgərzadə öz çıxışında İdarəetmə Şurasının qərarlarının təsdiqi barədə məlumat verib. Çıxışlarda 105 il öncə, 10 mart 1920-ci il tarixində Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin təsis olunması, insanlıq naminə fəaliyyət göstərilən bu xeyirxah, humanist yolda eyni məqsəd uğrunda yorulmadan çalışan hər bir kəsə dərin təşəkkür bildirildi.
Daha sonra Hesabat məruzəsi ətrafında çıxışlar başlayıb. Sumqayıt, Lənkəran, Gəncə, Mingəçevir Regional Mərkəzlərinin koordinatorları və Cəmiyyətin veteranı Firuzə Əliyeva çıxış etdi. Baş Məclisin öz işini bitirdikdən sonra, AzQAC 105 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbir zamanı AzQAC prezidenti Novruz Aslanov təbrik çıxışı etdi. Sonra monitorda Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının prezidenti xanım Kate Forbesin və Türkiyə Qızıl Ay Cəmiyyətinin prezidenti professor Fatma Meliç Yılmazın təbrik mesajları səsləndirildi. Onlar öz çıxışlarında Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin 105 illik yubileyi münasibətilə səmimi təbriklərini, arzularını və gələcək əməkdaşlıq tərəfdən əlaqələrin daha da möhkəmləndirmək naminə söz açdılar.
Həmçinin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Bakı nümayəndəliyinin başçısı  Dragana Kojic çıxış edərək Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin 105 illik yubileyi münasibətilə öz təbrikini çatdırdı. O, çıxışı zamanı AzQAC-ın uzun illər ərzində göstərdiyi humanitar fəaliyyətin əhəmiyyətini, eləcə də 30 ildən artıq müddətə BQXK tərəfindən Azərbaycanda AzQAC-la əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyətlərdən bəhs etdi, təşkilatın milli və beynəlxalq humanitar missiyalara verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirdi. Xanım Dragana həmçinin BQXK və AzQAC arasındakı əməkdaşlığın əhəmiyyətini xüsusi olaraq qeyd etdi.
AzQAC-nin 105 illik Yubileyi konsert proqramı ilə davam etdirildi. Sonda Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin himni səsləndirildi və bununla da tədbir sona çatdı.